Uszczelnienia mechaniczne
W wielu urządzeniach zainstalowanych w zakładach przetwórczych występują mieszalniki w których wał mieszadła jest uszczelniony oprócz simmeringów, V-ringów, szczeliw sznurowych również uszczelnieniem mechanicznym. Uszczelnienia mechaniczne stosowane są w wielu gałąziach przemysłu: spożywczym, farmaceutycznym, chemicznym, pertochemicznym, kosmetycznym, gazownictwie, wodno-kanalizacyjnym, celulozowo-papierniczym, metalurgicznym, energetycznym i ciepłowniczym, petrochemii i rafineriach. Występują uszczelnienia komponentowe, kompaktowe oraz specjalne.
Dzięki różnorodnej konfiguracji materiałów par ciernych, uszczelnienia mogą posiadać atest FDA i mogą być stosowane w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym.
Dzięki różnorodnej konfiguracji materiałów par ciernych, uszczelnienia mogą posiadać atest ATEX i mogą być stosowane w strefach zagrożonych wybuchem.
Zalety :
Niezawodność uszczelnienia. W długotrwałej eksploatacji stan uszczelnienia jest bardzo stabilny a wyciek niewielki. Według przybliżonych statystyk przeciek wynosi na ogół tylko 1 na 100 miękkiego uszczelnienia;
Długa żywotność uszczelnienia. Wynosi ona na ogół do 1 do 2 lat lub dłużej w mediach olejowych i wodnych, a zwykle może osiągnąć ponad pół roku w mediach chemicznych;
Niskie zużycie energii. Energia tarcia jest niewielka. Siła tarcia uszczelnienia mechanicznego wynoszą tylko 10% do 50% siły tarcia miękkiego uszczelnienia;
Wał lub tuleja mieszadła są zasadniczo wolne od zużycia;
Możliwość regeneracji uszczelnienia. W normalnych warunkach pracy regularna konserwacja nie jest wymagana;
Dobra odporność na wibracje, niewrażliwa na wibracje i ugięcie obracającego się wału oraz ugięcie wału do uszczelnionej wnęki;
Wszechstronność i różnorodność zastosowania
Możliwe dopuszczenie FDA
Możliwość stosowania w strefach przeciwwybuchowych ATEX
Główne zastosowanie :
Uszczelnienia mechaniczne mogą być stosowane do uszczelniania wałów w wielu urządzeniach w różnych warunkach pracy: zarówno w niskiej jak i wysokiej temperaturze, próżni, wysokim ciśnieniu, różnych prędkościach obrotowych wału, a także różnych mediach korozyjnych i mediach zawierających cząstki ścierne.
We wszystkich gałęziach przemysłu: sUszczelnienia mechaniczne stosowane są w wielu gałąziach przemysłu: spożywczym, farmaceutycznym, chemicznym, pertochemicznym, kosmetycznym, gazownictwie, wodno-kanalizacyjnym, celulozowo-papierniczym, metalurgicznym, energetycznym i ciepłowniczym, petrochemii i rafineriach.
Jako części zamienne do urządzeń wyposażonych w mieszadła i pompy oferujemy:
uszczelnienia mechaniczne firmy ANGA
uszczelnienia mechaniczne firmy EagleBurgmann
uszczelnienia mechaniczne firmy John Crane
uszczelnienia mechaniczne firmy AESSEAL
uszczelnienia mechaniczne firmy Chesterton International Polska sp. z o.o.
uszczelnienia mechaniczne firmy Hecker
uszczelnienia firmy CinchSeal
Wyróżnia się następujące typy uszczelnień mechanicznych:
Uszczelnienia komponentowe
Składają się z dwóch głównych elementów:
części obrotowej (dynamicznej) - przykręconej do wału maszyny
części stałej (stacjonarnej) - zmontowanej w pokrywie lub korpusie urządzenia
Montaż wymaga doświadczenia oraz wykonania niezbędnych pomiarów w celu ustawienia poprawnej długości roboczej uszczelnienia mechanicznego.
Uszczelnienia kompaktowe (kartridżowe lub kasetowe)
Uszczelnienia te są wstępnie zmontowane, przetestowane ciśnieniowo i gotowe do zainstalowania na maszynie. Występują w zabudowie pojedynczej lub podwójnej. Dzięki takiej konstrukcji, uszczelnienia te są łatwe w montażu (brak konieczności ustawienia wstępnego docisku sprężyn, mniej pomiarów, lepiej chronione powierzchnie ślizgowe pierścieni), konserwacji i wymianie.
Uszczelnienia specjalne
Uszczelnienia specjalne są to uszczelnienia, które swoją konstrukcją lub zastosowaniem odbiegają od pozostałych, bardziej typowych konstrukcji, jak np. uszczelnienia niestandardowe z PTFE czy uszczelnienie promieniowe. Mogą być stosowane np. w bardzo ciężkich warunkach pracy, do gorącej wody, gazownictwie lub gospodarce wodno-ściekowej.
Uszczelnienie to składa się z dwóch części:
obudowy
zestawu wymiennego w postaci „rotora”.
Elastomer uszczelniający (część zielona) zakładany jest na wał obrotowy, następnie osłaniany obudową (część fioletowa), najczęściej ze wzmocnionego PTFE. Cały zestaw: PTFE oraz elastomer tworzą „rotor”, który obraca się w obudowie.
Obudowa oraz zestaw wymienny mogą występować w formie dzielonej, co ułatwia montaż uszczelnienia i szybką wymianę zestawu naprawczego. W obudowie znajduje się miejsce na doprowadzenie powietrza bądź azotu, które dodatkowo pomagają w uszczelnieniu. Uszczelnienie powstaje w miejscu założenia elastomeru, który zaciśnięty na wale obrotowym i umieszczony w obudowie PTFE, obraca się zgodnie z ruchem wału.
Stosowane są w przemyśle spożywczym np. przy produkcji wyrobów czekoladowych, proszków, zawiesin oraz materiałów sypkich, w procesach przetwarzania, mieszania i transportowania produktów, w przemyśle cementowym itp.
Do każdego z uszczelnień dostępny są wkłady wymienne, wykonane z materiału PTFE oraz elastomeru. Istnieje możliwość wykonania z innych, trwalszych materiałów. Elementy te są bardzo łatwe do wymiany w zainstalowanych uszczelnieniach.
Uszczelnienia te z powodzeniem stosuje się zamiast uszczelnień sznurowych.
Ich zastosowanie pozwala na:
eliminację wycieków i redukcję utraty produktu
zmniejszenie kosztów utrzymania produkcji
redukcję uszkodzeń napędów, wałów oraz łożysk
automatycznie dopasowanie się do wału napędowego dzięki unikalnej elastomerowej konstrukcji
są bezobsługowe, nie wymagają konserwacji
zaprojektowane do obsługi wałów pracujących z odchyłem (“biciem”) osiowym nawet do 0,6 cm